Zez jest schorzeniem, w którym oczy nie są ustawione równolegle.
Najczęściej występującym zezem jest:
Rzadziej oko może zezować :
Zez może występować stale lub okresowo. Szczególną postacią zeza, jest zez naprzemienny, kiedy dziecko patrzy raz jednym raz drugim okiem.
U małych dzieci dość często spotykamy się z zezem pozornym, wynikającym ze specyficznej budowy twarzoczaszki. Pseudozez nie wymaga leczenia, jednak postawienie rozpoznania wymaga badania okulistycznego.
Równoległe ustawienie gałek ocznych u dzieci jest niezmiernie ważne dla rozwoju prawidłowego widzenia. Tylko w pierwszym, bardzo wczesnym okresie życia gałki oczne mogą nie być ustawione równolegle. Związane jest to z niezakończonym jeszcze rozwojem centralnej części siatkówki oraz ośrodkowego układu nerwowego. Po 3 miesiącu życia oczy powinny być ustawione równolegle. Ustawienie to umożliwia zlewanie obrazów z obu oczu w jedną całość, dzięki czemu mózg wytwarza obraz trójwymiarowy, ułatwiający człowiekowi orientację w przestrzeni, ocenę odległości. Należy pamiętać, że osoby z brakiem widzenia stereoskopowego nie mogą wykonywać niektórych zawodów (pilot, kierowca zawodowy).
Najczęstszą przyczyną zeza u dzieci jest nieskorygowana wada wzroku oraz tzw. różno- wzroczność (różnica w wadzie pomiędzy okiem prawym a lewym). Jeśli ta różnica jest większa niż jedna, dwie dioptrie mózg dziecka zaczyna wyłączać z procesu widzenia oko z większą wadą (niewyraźnym obrazem), w tym mechanizmie dochodzi do rozwoju niedowidzenia (tzw. „leniwego oka").
W leczeniu zezowania u dzieci pierwszym krokiem jest właściwe skorygowanie wady wzroku (a więc noszenie okularów), a następnie leczenie niedowidzenia. Rozpoczynamy od leczenia zachowawczego, zmuszamy oko „leniwe" do patrzenia, poprzez zasłanianie oka z lepszą ostrością. W procesie leczenia niezmiernie ważna jest współpraca rodziców z okulistą i konsekwentne stosowanie się do jego zaleceń. Proces rozwoju widzenia obuocznego u dzieci zazwyczaj ulega zakończeniu około 7 roku życia i po tym okresie leczenie niedowidzenia jest bardzo trudne, często nieskuteczne. Ważnym i wspomagającym elementem leczenia są ćwiczenia pleoptycze i ortoptyczne ułatwiające uzyskanie widzenia obuocznego. W wielu przypadkach samo skorygowanie wady wzroku i leczenie niedowidzenia wystarcza do wycofania się zezowania. W zezach nie poddających się leczeniu zachowawczemu oraz przy dużym kącie zeza konieczne jest leczenie operacyjne.
Należy pamiętać również o tym, że zez u dziecka może być objawem innych chorób gałki ocznej, np. zaćmy, odwarstwienie siatkówki, bądź nowotworu oka. Dlatego każde dziecko zezujące powinno być jak najszybciej skonsultowane przez lekarza okulistę.
OKULISTYKA DZIECIĘCA KOLOROWE OKULARY
ul. Międzyborska 12, 04-041 Warszawa
Przyjmujemy od poniedziałku do piątku:
poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 12.00-19.00
środa 9.00-18.00
czwartek 12.00-19.00
piątek 8.00-13.00